Gardiner
Storlek: 160 x 240 cm I Pris: 12 000 kr/styck.
Gul
Svart
Tillsammans med konsthantverkaren Lovisa Heinius har vi skapat en textilkollektion inspirerad av våra hus och stora glaspartier. Skapad för att filtrera ljus, rama in utsikten och skapa rumslighet.
Våra hus har stora glaspartier som ofta kräver mer än gardiner i standardmått. Därför sträckte vi ut handen till konsthantverkaren Lovisa Heinius med uppdraget att skapa något som gränsar mellan konst och gardiner.
Lovisa Heinius inspireras av den koreanska lapptekniken pojagi, där stuvbitar och mixade restmaterial sys ihop för att skapa större textila verk.
Många av verken har flera funktioner. Till exempel fungerar väggbonaderna lika bra som insynsskydd framför ett fönster som ett smycke på väggen. Kollektionen går i naturens toner – himmelsblått, guldgrönt, kalkstensvitt och granitsvart.
Kollektionen består av 15 olika verk och går att köpa genom att kontakta malin@sommarnojen.se
Gardiner
Storlek: 160 x 240 cm I Pris: 12 000 kr/styck.
Gul
Svart
Stor tavla
Storlek: 35 x 35 cm I Pris: 3 500 kr/styck.
Brun
Blå
Liten tavla
Storlek: 21 x 21 cm I Pris: 1 500 kr/styck.
Vit/blå
Grön/blå – såld
Svart/grön
Vit/grön – såld
Vit/svart – såld
Svart/vit – såld
Vit/vit
Grön/svart – såld
Väggbonad 1
Storlek: 80 x 120 cm I Pris: 5 500 kr.
Väggbonad 2
Storlek: 130 x 95 cm I Pris: 7 000 kr.
Väggbonad 3
Storlek: 95 x 130 cm I Pris: 7 000 kr.